Skip to main content

So here's a recap of our trip in pictures. Lucas was excited about his first plane trip! Seatbelts aren't for eating, buddy! We almost missed our flight in Dallas, but we made it with a couple minutes to spare. At the rehearsal dinner, Lucas made friends with Alyssa, sister of the bride. My college roommate, Kristen, looked beautiful at her wedding in Georgetown. It was great to have us 5 "roomies" together again. Matt, Lucas, and I traveled to Estes Park for some family fun in the mountains. Beauty was all around us from the mountains and waterfalls to the mule deer and lakes. By Tuesday, the three of us were exhausted and ready to be back in the South. It was a great trip for all!  Posted by Picasa

Comments

Popular posts from this blog

Baby steps

Guess what? I'm taking steps today to get just a little closer to my dream. We're off to the gym in a little bit to keep working towards losing those 38 pounds. I'm also working on a plan to sell specialty homemade cheesecakes during the holidays. Doing something I love and making some extra money for the people I love. Pretty great stuff!

Special K

I have developed a rather fond relationship with Kellogg's Special K Vanilla Almond. Low in fat (only 1.5 g) and made with whole grains, I eat this tasty treat as a meal and a snack. I'm eating some right now. Special thanks to Kat for introducing me to this delightful cereal. Our local Ingles has been running it on sale this past week, 2 for $4, so I stocked up. The milk is even on sale too, 2 for $5, making this treat yummy and affordable. Sweet, crispy flakes and crunchy almonds. What more could a girl ask for. By the way, you should go to Ingles. Everything is on sale. I picked up some lean ground beef today for $1.38 per pound. Now that's good for the budget. Low prices + good food = happy housewife

Let's go shopping at Aldi's!

If you're shopping at Aldi's this week, I recommend that you stock up on Eggs and Milk! Seriously, a dozen eggs for $1.09 and Milk for $2.19! The price of beef may have gone up, but I'm loving the other staples we get from a cow! I bought 4 dozen eggs this week. Overkill for sure, but when our family eats eggs, we usually eat 7 in one setting! Eggs and toast are a staple breakfast in our house - we eat that at least 4 times a week! It's fast and filling and cheap! If you're looking for something more exciting to do with your eggs, try making a breakfast casserole! I love this casserole from Ree, the Pioneer Woman. Everything she makes is delightful, but this recipe is especially great! As with most recipes, I tweaked it a bit to fit our tastes. For all of his perfect aspects, my handsome husband does not eat mushrooms. This could have been a deal breaker for me 13 years ago, but then I saw his drummer toned legs and I decided to look past his misjudgment! No ...